technicos

Technicos

Mühendislerin Sosyal Paylaşım ve Haber Platformu

Türkiye’de Mühendislik eğitimi ve yerleşik kültürü, mühendisleri sosyal ve kültürel alandan yalıtarak dar bir alana hapsetmektedir. Technicos haber platformu olarak teknik kurallarla sınırları belli bu alana sanat, kültür ve yaşamın tüm renklerini katarak kalıpları zorlamayı, çizgileri tek düzelikten çıkartmayı hedeflemektedir.

Bu fikrin olgunlaştırılması, hayata geçirilmesi ve uygulanması tamamı İnşaat Mühendisliği disiplininden bir grup arkadaşın katkılarıyla gerçekleşmiştir. Bu durum Technicos’un diğer disiplinlerden mühendis ve teknik arkadaşlarımızın katılımına engel teşkil etmemekle beraber, Technicos tüm mühendislik disiplinlerinden öğrenci ve mezunlarının katılımına açıktır.

Technicos Ekibinde Yer Almak

Sitemize üye olarak haber, teknik makaleleriniz, yaptığınız çeviriler, gittiğiniz sergiler, geziler vb gibi sınırlarını sizin belirleyeceğiniz her konuda yazabilir, fotoğraf yayınlayabilir ve video paylaşabilirsiniz. Kişisel bloğunuzu teknik, siyasal veya sosyal görünüşleriniz ile politik düşüncelerinizi görüşlerinizi mühendislik dünyasına duyurabilirsiniz.

Beklentimiz, mühendislerin mesleki ve teknik bakışını yaşamın her alanında kullanabilecekleri bir platformu beraber inşa etmektir.

KÜNYE

Yayın Sahibi:

Yayın Kurulu: Hasan Akkar, Deniz Polat, Memet Kutlu, Sibel Sevat, Caner Dalkıç, Cumali Dede, Emek Yılmaz, Salim Yanmış, Oktay Gülağacı, Barış Şahin, Ahmet Çavuşoğlu

Editörler: Gizem Sığla Açıkelli, Çağlar Uzunkaş, Mahir Budak, Mehmet Fırat, Rokan Tunç

Editör İletişim: editor@technicos.org

Yazarlar: Hasan Akkar, Oktay Gülağacı, H. Mutlu Öztürk, Deniz Polat, Hakan Ataköy, Gizem Sığla Açıkelli

Technicos Yayın Politikası

Technicos.org üyeleri meslek yaşamında karşılaştığı durumları, sorunları veya çözümleri, dünyanın her yerinden çalışma alanlarındaki haberleri girebilir, ismini gizli tutarak veya açık adla portalımızda haber yazabilir. Ancak yazılan haberlerde özellikle tartışmalı durumlara yol açmamak için, kaynak, belge fotoğraf gibi haberi doğrulayacak materyaller yazardan istenir. Yazı editörler tarafından onaylandıktan sonra sitede yayımlanır. Blog bölümünde ise yayınlanan yazıların hukuki sorumluluğu yalnızca yazarına aittir.

Üyeler, çalışma alanın olan veya olabilecek iş kazalarını veya iş güvenliği eksikliklerini bildirebilir, haberleştirebilir veya soruları uzmanımıza sorabilir.

Technicos, üyeleri tarafından yazılan teknik makale veya akademik çalışmalar portalımızda yayınlayarak diğer meslektaşlar ile bilgilerin paylaşılmasına imkan sağlar.

Siteye blog yazısı olarak gönderilen yazılara uygun kategori seçerek, blogun yanı sıra ilgili kategoride ve ana sayfada yayınlanabilir. Editör ekibimiz girdileri değerlendirecek ve blog sayfasının yanında ilgili kategoride yayınlanması için karar verecektir. Blog yazıları cinsiyetçi, ırkçı ve kent suçunu öven nitelikte olmadığı sürece hiç bir kısıtlamaya uğramadan yayınlanacaktır. Yayınlanmadığı durumda editörlerimiz düzeltme için geri dönüş yapacaktır.

Haber konularında gazeteciliğin temel ilkelerinden olan, haberin doğrulanmış olmasına özen gösterilecek, belgelere dayalı olmayan haberler, tartışmalı bazı çıkarımlar yapılabileceği için yayınlanmayacaktır. Ayrıca haber editörlerimiz gerekli durumlarda, haberi araştırma yapabilirler.

Üyelere, sürekli yazar veya sayfa editörümüz olması için teklif getirilebilir. Yazılan haber, blog ve katkılarınızın değerlendirmesi editör ekibimiz tarafından düzenli olarak yapılıyor olacaktır.

Technicos’da Bulunan Sayfalar

Yazarlar Sayfası

Altı aylık periyotlar halinde, yayın kurulu tarafından belirlenen yazarlar, kendi belirlediği periyotlarda yazılar yazar ve yayınlar. Belirli ilkeleri göz ardı etmediği sürece içeriği tamamen yazar tarafından belirlenir. Technicos sadece redüksiyon anlamında yazılara müdahale hakkına sahiptir.

Haberler

Ulusal ve uluslararası basın yayın kuruluşlarını takip ederek derlenen haberlerin yanı sıra, mühabirlerimiz (mühendis muhabir) tarafından ulaşılan haberler fotoğraflarıyla birlikte yayınlanır. Özgün fotoğrafı olmayan mühabir haberlerinin yayınlanması, haber editörlerimiz tarafından değerlendirilir. Haberler günlük olarak takip edilecek olup gün içinde güncellenir.

Teknik Haberler

Teknik konularda yazılan makale, çeviri, bildiri, tez vb yayınlara açık olunduğu gibi, videolar aracılığıyla sesli anlatım ve sunumlar da paylaşılabilir. Bu paylaşımlar reklam içerikli olması durumunda sayfa editörü tarafından bilgi verilerek yayından kaldırılabilir.

Kent Haberleri

Kent hakkı ve aktivizmini konu alan bu başlık altında, kentlilerin kamusal alanlar üzerindeki haklarının korunması, mühendislerin bu hak gasplarının önlenmesi konularında katkılarına aracılık etmek amacıyla, haber, yorum veya teknik bilgi temalarını işleyen haberler yer alır.

İşçi Sağlığı İş Güvenliği

İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanında mühendisler hem birincil sorumlu hem de kazalardan etkilenebilecek risk grubu içinde yer almaktadır. Bu alanda büyük risk grubunu oluşturan her yerde mühendisler büyük risk altında çalışmaktadır. Haber kaynaklarından iletilen bilgilere ek olarak üyelerin yazdığı, işçi ölüm/yaralanması olan şantiyelerden verilen haberler de bu sayfada, kaynak gösterilerek yayınlanır.

Kültür Sanat

Mühendislik ve sanat ilişkisi incelenerek, mühendis olan sanatçıların çalışmaları değerlendirilir. Ayrıca kentte yeralan kültür sanat faaliyetlerinin bu sayfadan bilgisi mevcuttur.

Söyleşi

Mühendislik alnında ilgi çekici, bilgilendirici ve yol gösterici söyleşiler yer alır.

Proje

İlgi çekici projeler konusunda proje müelliflerinin izni ve bilgilendirmesi dahilinde bilgiler aktarılır ve proje görselleri yer alır.

Malzeme

Yeni ve geleneksel teknolojiler hakkında bilgi verildiği gibi çeşitli ürün, bilgisayar programı ve malzemeler hakkında açıklayıcı bilgiler bulunur.

Etkinlik

Fuarlar, seminerler ve kongreler gibi mühendisleri ilgilendiren etkinlikler bu başlıkta yazılır. Bunun yanı sıra kentte yer alan kültürel faaliyetlerle ilgili sergi, tiyatro, sinema, konser gibi etkinlikler bu başlık altında yer alır.

Blog

Kişisel yazıların paylaşıldığı, mühendislik süzgecinden geçen yazılar bu sayfada yer alır. Yazılar, editörlerimiz tarafından blog sayfasına yönlendirilmek kaydı ile başka bir başlık altında da yayınlanabilir.

Kariyer

Sayfada iş ilanları yayınlanır, uygun iş ilanlarının iletişim bilgilerine ulaşılabilir.