technicos
1777 defa okundu.


Sergi: "Derin Deliler: Bir Kent Meselesi"
Gizem Sığla Açıkelli

     

Kentleşme sürecinde, mega kent olgusu, gecekondular ve gökdelenler arasında sıkışan, fark edilmeyen insanların kaygıları Oylum Öktem İşözen'in heykellerinde değer buluyor. Heykeltıraş, 30 Mart – 21 Nisan tarihlerinde Mimarlar Odası'nda "Derin Deliler: Bir Kent Meselesi" başlığıyla sergilenecek heykellerinde; yıllardır gözlemini yaptığı, zihnini uyaran kent tiplerinin melankolik davranışları, serzenişleri, kaygılarını ve çaresizliklerini aktarıyor izleyiciye...

Ülkemizdeki ekonomik ve toplumsal politikalar içinde kendine önemli bir yer bulan mega kentleşme olgusu; plansız değişimler, kendi halinde yaşayan insanların ruhunu hiçe sayan kararlar, sıradan insanların nasıl sıradan olmadığı gerçeğini Oylum Öktem İşözen'in "Derin Deliler" heykel sergisinde ortaya konuyor. Sanatçı Derin Deliler sergisinde ki heykellerinde şehrin rengarenk insanlarını, farklı malzemelerle, yeni boyutlar ve figüratif anlayışıyla harmanlıyor.

     

Tüm bu sessiz figürler suskun duruşlarıyla kentin anlatıcılığını yaparken, sanatçı bu sergimin kimlikleri; gecekonduyla, gökdelenin arasında oturan, mahallesini arayan, sevginin olmadığı, gösterinin değer bulduğu, belleğini kaybetmiş, hatırasız, nerede yaşadığını unutmuş şehrimin insanlarıdır.

Bu şehir benim şehrim. Bu insanlar bizleriz.

"Derin Deliler: Bir Kent Meselesi" başlıklı heykel sergisi, 21 Nisan tarihine kadar İstanbul Mimarlar Odası Karaköy Binası'nda ziyarete açık olacak.

"Derin Deliler: Bir Kent Meselesi" / Oylum Öktem İşözen
30 Mart - 21 Nisan 2016,
Mimarlar Odası, Karaköy Binası
Kemankeş Mah., Kemankeş Cad. No:31 Karaköy


1 kişi puan verdi
Yorumlar
En Çok Okunan Haberler

En Çok Puan Alan Haberler