technicos
2290 defa okundu.


İş cinayetlerinde bir yılda yüzde 65 artış: Şubatta 140 işçi yaşamını yitirdi
Şahin Bulut

Türkiye’de iş cinayetlerinde ölen emekçilerin sayısı şubat ayında geçen yıla göre yüzde 65 artış gösterdi. Geçen ay 140 emekçi çalışırken hayatını kaybetti.

    
                                                        Fotoğraf: Reuters
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, şubat ayına ilişkin verileri açıkladı. Buna göre iş cinayetleri en çok inşaat, savunma, güvenlik, tarım, ticaret, büro ve taşımacılık işkollarında gerçekleşti.

Ocak ayında iş cinayetlerinde ölen işçilerin sayısı 115 olmuştu. Bu geçen aya göre iş cinayetlerinde yüzde 21,7 artış olduğu anlamına geliyor.

Diğer yandan 2015 yılının şubat ayında 85 işçi yaşamını yitirmişti. Bu geçen yıla göre iş cinayetlerinde yitirilen işçilerin sayısında yüzde 65 artış olması demek.

Sadece 2016’nın başından beri fabrikalar, tarlalar, atölyeler, bürolar ve yollarda çalışırken ölen işçilerin sayısı en az 255 oldu.

12 kadın, 4 çocuk, 24 yaşlı emekçi

Şubat ayında yaşamını yitiren 140 emekçinin 129’u işçi veya memurdu. İş cinayetleri en çok trafik, servis, düşme, ezilme ya da göçük nedenli olarak gerçekleşti. Kaybedilen işçilerin 12’si kadın ve 128’si erkek, dördü 18 yaş atında ve 24’ü, de 51 yaşın üstündeydi.

İş cinayetleri en çok İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Aydın, Kocaeli ve Tekirdağ’da gerçekleşti.

Meclis açıklamasında geçtiğimiz ay onaylanan özel istihdam büroları ve kiralık işçilik tasarısının işçi sınıfına açık bir saldırı olduğu, bunun emekçileri iş güvenliği koşullarından tamamen yoksun bırakacağı uyarısında da bulunuldu.


Bu habere ilk siz oylamak İstermisiniz?
Künye


Kaynak:
Diken

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler

En Çok Puan Alan Haberler