technicos
1055 defa okundu.


Hajime Narukawa'nın Güncellenmiş Dünya Haritası Tasarım Ödülü Aldı
Gizem Sığla Açıkelli

      

Japon tasarımcı Hajime Narukawa’nın The AuthaGraph World Map isimli güncellenmiş ve hatalardan arındırılmış haritası, geçtiğimiz günlerde dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden biri olarak anılan Japan’s Good Design Award‘un sahibi oldu.

      

Haritada, 1569 yılında yapılan ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan dünya haritasında tespit edilmiş çeşitli ölçüm hataları düzeltilmiş olarak yer alıyor. Örneğin Afrika Kıtası, Grönland’ın on dört katı büyüklükte olmasına rağmen önceki haritada aynı ebatlarda gösteriliyordu. Şu ana dek yalnızca Japonya’daki okul kitaplarında kullanılan haritanın, küresel olarak kabul edilmesi için çeşitli revizyonlar bekleniyor.

      

Söz konusu harita özellikle yeryüzündeki su ve kara parçalarının doğru bir şekilde dikdörtgen bir formata yansıtmayı başarmasıyla yeni bir tekniği beraberinde getiriyor. Herhangi bir hata ya da eksilme olmadan tüm kıtaları ve okyanusları haritaya sığdırmayı başaran Narukawa, haritasının önümüzdeki yıllarda küresel ısınma ve iklim değişiklikleriyle birlikte güncellenmesi gerekeceğini dile getirdi.

      


1 kişi puan verdi
Künye


Kaynak:
bantmag.com

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler

En Çok Puan Alan Haberler