technicos
1877 defa okundu.


Beylerbeyi Sarayı Tüneli 187 Yıl Sonra Trafiğe Açılıyor
Çağlar Uzunkaş

ll. Mahmud tarafından 1829 yılında yaptırılan Beylerbeyi Sarayı Tüneli trafiğe açılıyor. Tünelin açılmasıyla 1.5 saatlik yolun 15 dakikaya düşürülmesi hedefleniyor. Tünel, 1970’lere kadar kullanılmıştı.

      

Üsküdar Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Üsküdar'da Beylerbeyi Sarayı'nın altında bulunan ve 1970'li yıllara kadar Üsküdar ile Beylerbeyi sahil yolunu birbirine bağlayan bir tünel olarak kullanılan 230 metre uzunluğundaki Beylerbeyi Sarayı Tüneli, müze ve sergi salonu olarak kullanımının ardından sahil trafiğini rahatlatmak amacıyla tekrar hizmete açılacak.

      

Tünelin yeniden hizmete açılmasıyla birlikte, 1.5 saati bulan Üsküdar - Beylerbeyi - Çengelköy hattı sahil yolculuğunun 15 dakikaya düşürülmesi hedefleniyor.  Çalışmalar sırasında tünelin orijinal dokusu muhafaza edildi.

      

Beylerbeyi Sarayı'ndaki Set Bahçeleri'nin altından geçen tünel, 1970'li yıllara kadar kıyı yolunun işlevini sürdürmesini sağlarken, aynı zamanda yüksek duvarların ötesi ile Beylerbeyi Sarayı'ndaki set bahçelerin bağlantısını da kuruyordu.

Sultan 2. Mahmud tarafından 1829 - 1832 yılları arasında yaptırılan Beylerbeyi Sarayı Tüneli, Üsküdar’ı Beylerbeyi semtine bağlayan bir karayolu olarak kullanılmıştı.


1 kişi puan verdi
Künye


Kaynak:
Hürriyet

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler

En Çok Puan Alan Haberler